Yeşilova Höyüğü

  YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ

Gerek coğrafi konumu gerekse toprak ve iklim zenginliğiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizim dört bir yanı onlardan izlerle doludur. Antik tiyatrolar,kiliseler, camiler, anıt mezarlar… Fakat ilk yerleşim yerlerine sahip bu toprakların bunlardan ibaret olduğunu düşünmek yanlıştır.

Yazı tarihin uçsuz bucaksız seyrinde bizim en önemli rehberimizdir. Sümerlerin kil tabletlere yazdığı tarım ürünleri sayısından tutun da 2. Dünya savaşının raporlarına kadar tarihi takip etmemiz yazı sayesindedir. Fakat atalarımız yazı icat edilmede önce de vardılar. Onların yaşam şekline olan merakımızı gidermenin yolu ise arkeolojik kazılar ve çıkan buluntular.

Ülkemizde en büyüğü Çatalhöyük olmak üzere çeşitli yerlerde devam eden kazılar mevcut. Bunlardan biri ise İzmir’de olan Yeşilova Höyüğü

Neolitik dönemden roma dönemine kadar birçok kültür yaşadığı bilinmektedir. En eski yerleşimin bundan 8-9 bin yıl önce oldığu düşünülmektedie. Kazı alanı dönemlere göre 4 kattır. Aşağıdan yukarıya:

4.kat –> Neolitik çağ: Yüzeyin 3-4 metre altında olan kalıntılar bu çağa aittir. İnsanların yaşadığı kulübelerin nasıl olduğuna ve yapımında neler kullanıldığına dair bize bilgiler sunar. Çalmk taşımdan yapışan baltalar, kesici delici aletler de buradan çıkmıştı.

3.kat –> Kalkolitik Çağ: Bu zamanda çeşitli sebeplerden dolayı orada bulunanlar göçmek zorunda kalmıştır ve gelenlerse gidenlerden daha llkeldirler. Gelen insanların kalıntıları bu katmandadır.

2.kat –> Tunç Çağı:  Bu kısımda çıkan buluntular daha çok çanak çömlek şeklindedir zira yerleşim Yassı Tepe’de yoğunlaşmıştır.

1.kat –> Roma dönemi: Çok az mimari kalıntıya rastlanmakla birlikte lahitler bulunmuştur.

3

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Bu kazı alanının diğer kazı alanlrından bir farkı vardır. Türkiyede ilk olarak arkeolojik bir alanın yanında ziyaretçi merkezi adı altında kazı alanından çıkan buluntuların orijinalleri ve imitasyonlarının sergilendiği bir alan vardı. Bina ve eski yerleşim köyünden oluşan bir yerdir. Bina  ziyaretçilere zaman tüneli hissi verme yönünde tasarlanmıştır. İçinde sergi alanları, atölyeler vardır. Dışarıda ise kulübelerin birer örnekleriyle eski bir köyde yaşama hissi uyandırışmıştır. Merkezin verdiği deri kıyafetlele ise daha da adapte olabilirsiniz.

Bu proje daha yapım aşamasındayken birçok başarı elde etmiştir.Bunlardan ilki Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda proje dalında alınan ödül oldu. Proje 2012 yılında bu kez mimarlık alanında biri ulusal, diğeri uluslararası iki önemli ödül programında finalist olarak yer aldı; 13. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında proje dalında ödül adayı, ve 2012 Dünya Mimarlık Festivali (WAF) Ödülleri kapsamında kültürel projeler dalında ilk  on arasına  girerek  finalist olmuştur.

Yapılan bu merkez yediden yetmişe herkese açık. Çeşitli etkinliklerle ve arkeoloji ile ilgili verilen bilgilerle kültürel anlamda insanı zenginleştiriyor. Farklı bir deneyim yaşamak ve “tarihe dokunmak” istiyorsanız tavsiyemizdir.

yesilova.jpg.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir