Türkiye’de hukuk okumak (Avantajları/Dezavantajları)

Malumunuz YKS sonuçları henüz açıklandı. Her öğrencinin makus kaderi olan bu dönemden geçerken ben de çokça araştırma yapmıştım. Yıllardır idealimde olan fakülteyi yazacak olsam da herkes gibi ince hesaplamalar yapmak istedim. Neticede artı ve eksileriyle kendimce geleceğimi en iyi dizayn edebileceğim tercihi yapmak istemiştim. Benim gibi ince hesaplar yapan hukuk fakültesi adayları için bu yazıyı derledim.

Türkiye’nin en eski ve köklü hukuk fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. İstanbul’da hukuk okumanın (sadece hukuk için geçerli değil tabi ki) diğer şehirlerde (evet Ankara’da buna dahil) okumaya nazaran çok daha deneyim katan bir şey olduğunu düşünüyorum. Yine de her ne olursa olsun, hukuk mezunu olacaksınız. Bu yüzden konuya geniş bir açıdan bakalım ve Türkiye’de hukuk okumak nasılmış bir bakalım.

1-Prestiji asla sönmeyecek bir meslek (+)

Sosyal medyada dönen “abi hukuk okuyorum yaağ” vıdı vıdısını geçersek, her şeye rağmen ülkede prestiji asla sönmeyecek fakültelerden birini okuyor olacaksınız (Tabi bir Harvey Specter havanız asla olmayacak olsa da). Kendinizden daha yüksek almış olsalar bile TM puanıyla tercih yapmış birçok arkadaşınızdan daha gözde olabilirsiniz (özellikle orta yaş üstü insanlar için).

2-İstihdam alanı çok geniş olan bir meslek (+)

Mezun olduktan sonra tek bir meslek seçeneğinizin olmaması belki de bölümün en büyük avantajı. Hakimlik/savcılık sınavlarına hazırlanarak bu alanda ilerleyebilir, mesleğin ilerleyen yıllarında noter olabilirsiniz. Kpss’ye girip devlette bir avukat olabilir, dilerseniz kendi büronuzu açabilirsiniz. Kpss A grubu sınavından başarılı olma ön koşuluyla kaymakam olabilirsiniz. (Bunun yanı sıra pek çok hukuk mezunu bankalarda ve finans kuruluşlarında hukuk danışmanlığı yapabilmekte.) Bunun yanında çoğu deneyimli avukat (5 yıl tecrübe kanunen şart), arabuluculuk eğitimi alarak bu yönde de kendilerini geliştirmeyi hedeflemekteler.

3-Devam zorunluluğunun olmaması (+)

Üniversite demek gezip tozmak, eğlenmek ve deneyimlemek demek. Artık lise bitti ve biliyorum hepiniz bunu bekliyordunuz. Kurslara katılıp kendinizi geliştirmek de, hukuk okurken hiç de zor değil. Öyle ki Türkiye’deki hukuk fakültelerinin çok büyük çoğunluğunda yoklama alınmıyor. Yalnız konuları fazlaca kaçırırsanız toparlamanız zor olabilir. Kanımca dengeyi iyi kurmanızda fayda var.

4-Amfide eğitim alma şansı (+)

Tabi ki her üniversitede olan bi durum değil. Ama hukuk fakültesi dendiğinde akla gelen niteliklerden biridir koca amfilerde ders gören öğrenciler. Bunun avantajı şurada: dönem arkadaşlarınızın çok büyük çoğunluğuyla tanışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Arkadaş demek sosyalleşmek olduğuna göre..

5-Yabancı dil diğer fakülteler kadar mühim değil (+)

Sakın yanlış anlamayın. Ne demişler bir dil bir insan, iki dil iki insan. Dil bilmek hayatın her alanında sizi bir adım öne taşıyacak olsa da, özellikle kendi ofisini açmayı düşünen bir avukat için çok da mühim bir şey sayılmaz. Yine de şirketlere başvuru yapacak olursanız bu sizin için önem arz edecektir.

5-Yurtdışında yaşama şansınız minimuma iniyor (-)

Açık ara en büyük dezavantajı budur hukuk okumanın. Her ülkenin hukuk anlayışı farklıdır. Bu yüzden her ne kadar mavi diploması olan bir üniversiteden mezun olsanız da pek bir anlam ifade etmeyecek. Keza kimse size orada avukatlık falan yaptırmıyor ne yazık ki 🙁

6-Üniversiteye geçince rahatlayacaksın yalanına inanmayın! (-)

Sadece hukukta böyle değil, hatrı sayılır hiçbir fakültede yata yata dersten geçemezsiniz. Finallere sıkı çalışmak gerekir. Hal böyle olunca nispeten daha kolay okunan bir fakülte seçmediğiniz için pişman olabilirsiniz (şahsen bana sadece finallere çalışırken gelen bir his, onun dışında severek okuyorum)

7-Yoklama alınmaması rehavetine kapılmayın! (-)

Bu gerçekten çok büyük bir konfor sağlasa da, öğrenci milleti tembelliğe alışıktır. Okula bir süre gitmeyince hem sosyal ortamınızdan soyutlanır, hem de dersleri ıskalamış olursunuz. Bu yüzden bu işi abartmamakta fayda var. (Kendim yaşayarak deneyimledim kesinlikle tavsiye etmiyorum)

Hazır üniversiteye gideceksiniz, tercih listesi yaparken iyi gider:

Bir fikir edinebildiyseniz ne mutlu bana. Umarım tercih döneminiz dilediğinizden bile güzel geçer. Merak ettiğiniz şeyler için yorum bırakabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir