Türk Sineması İlerlemeye ( ? ) Devam Ediyor.

Türkiye’de sinemanın gelişmişlik düzeyiyle ilgili ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben diğer ülkelere göre çok geride olduğumuzu düşünüyorum. Çok tuhaf…

Size şunu sorayım ; kaç tane Türk filminin yurtdışında yayınlandığını gördünüz ? Neredeyse hiç dediğinizi duyar gibiyim. Duydum. Peki Türkiye’de kaç tane yabancı film yayınlanıyor ? Resmi verilere girerek içinizi karartmayacağım. Şimdilik.

Çoğu zaman vizyondaki filmlerde bizim filmlerimizden daha çok yabancı filmleri görmek artık şaşırtıcı olmaktan çıktı. Bunun sebebi oldukça açık. Sorsam , “yabancı hayranlığı var.” Diyeceksiniz ama neden yabancı hayranlığı var desem sessiz kalacaksınız. İsterseniz bir deneyelim . Neden yabancı hayranlığı var ?

Evet , geldik istediğim noktaya. Yabancı hayranlığının olma sebebi şudur : Adamakıllı , kaliteli film çekemememiz. Yanlış anlaşılma olmasın özellikle son dönemde yurt dışında da başarı elde etmiş  Türk filmleri izledik. Yani ben izledim. Genel olarak baktığımızda belli konularda kalıplaşıp kalıyoruz. Sanki Tanrı “ Türk korku filmlerinin hepsinin içinde cin olacak “ demiş gibi davranıyoruz.

Bir diğer sorun tam olarak biziz.  Az önce “ ben izledim “ derken kastım  kaliteli Türk filmleri olsa bile bizlerin diğer filmleri izlemeyi tercih etmesiydi.

Ve son sorun ise benim de özellikle yazımın başlarında sizlerde oluşturduğum önyargılar. Tamam , “ Neden bizde önyargı oluşturuyorsun ?” diye kızmakta haklısınız. Ama siz de önyargı edinmeye dünden razıymışsınız. Önce bir kendimizi yargılayalım yani çomağı kendimize sokalım.

Eğer “ Sen kimsin ? “ diye soruyorsanız kendimi takdim edeyim : Bendeniz Director OK . Merhaba  Amorfani ailesi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir