Tabiat mı, seçim mi?: Homoseksüellik

Birçok insanın hala garipsediği, kimisinin dışladığı, yok saydığı bir başlığa değineceğiz bugün: Homoseksüellik. Kavram günümüzde sıkça gündeme gelmiş olduğundan farklı bir bakış açısıyla ele almaya çalışacağız.

Modern dünyada dahi herkesin kolayca kabullenemediği bu cinsel yönelimin tabii olup olmadığı yıllardır tartışma konusu. Kiminin saygı duyduğu ancak tabiata aykırı diyerek burun kıvırdığı eşcinsellik gerçekten psikolojik bir seçim mi, yoksa doğal bir yönelim mi? Bruce Bagemihl’in konuyla ilgili makalesinde tam 500’ü belgelenmiş 1500 türden bahsedilmektedir. Günümüzde bile hayvanlardaki cinsel çeşitliliğin (eşcinsellik, biseksüellik vb.) bilim dünyasında kabul edilenin çok üstünde olduğu varsayılmakta.

Kaynaklara göre koçların %8’i koyunlarla çiftleşme şansları olduğunda bile koçlarla çiftleşmeye devam etmektedir.

Erkek-dişi yaban ördeklerinin ilişkileri, dişi yumurtlayana dek devam eder. Sonrasında erkek dişiyi terk eder. Bu kuş türündeki eşcinsel yönelim,gözlemlenen kuş türleri içinde en yüksek orana sahip olandır.

New York Times’ın 2005 Şubatında yaptığı habere göre New York Central Park hayvanat bahçesinde bir erkek Miğfer pengueni çifti kuluçkaya yatarak yumurtadan çıkarttıkları dişi pengueni evlat edinmişlerdir. Penguenlerin gerçek yaşam öyküleri bir çocuk kitabına da konu olmuştur.

Bunun yanı sıra, evcilleştirilen canlı türlerinin hemen hemen hepsinde eşcinsel yönelimler gözlemlenmiştir. Kaynaklara göre homoseksüel davranış göstermeyen herhangi bir hayvan türü yoktur. Sonuç olarak tabi olmayanın homoseksüellik mi, homofobi mi olduğuna inanmak size kalmış.

Kaynak: http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGF5dmFubGFyZGFfZcWfY2luc2VsX2RhdnJhbsSxxZ9sYXI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir