Şarkının Özü – Yaşamak İstemem

Bir cumartesi günü bir “Şarkının Özü ” ile birlikte sizlerleyim.Bugün Türkiye’de yetişen en büyük gitar virtüözlerinden Yavuz Çetin’in “Yaşamak İstemem ” şarkısının özüne bir göz atacağız. Sözlerle başlayalım.

“Sana öğretilen her şey
Bana önerilen her şey
Bana dayatılan yaşantı
İşe yaramaz bir çöplük”  

Bu kısma baktığımızda içinde bulunduğumuz dünyada bize dayatılanlara bir eleştiri getiriyor. Tam acaba sistemi mi sorguluyor derken bakın neler diyor.

“Yarattığınız sistemler
Kullandığımız yöntemler
Yaşamak istemem aranızda”

Sistemde , insanlarda hatta belki de yakınlarında sorun bulan Yavuz Çetin , iğneyi kendine sokmakta da çok gecikmiyor.

“Belki de terslik bende
Yapamadım bu düzende
Kaçacak delik arar oldum
Sürüngenler şehrinde”

Peki , eğer bu kadar sistemi eleştiren biri o sistem tarafından yoğurulsaydı kendinden nefret etmez miydi ? Şimdi ki kısımda sistem içinde olduğu kişiden nefret ettiğini açıkça belli ediyor.

“Benden bir ruhsuz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden bir hissiz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden bir uyumsuz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden sizden biri yaratmayı
Nasıl başardınız”

Sözlerin analizini kısaca böyle yapabiliriz ama bu durum bu şarkının Yavuz Çetin’in intihar mektubu olduğunu değiştirmeyecektir. O dönem kimse Yavuz Çetin’in ” Yaşamak İstemem Artık Aranızda” sözüne bir şarkı sözü olarak algılamış olsaydı bu gerçeğin kendini açık etmesi çok uzun sürmedi. Şarkı 2001 yılında çıktı ve Yavuz Çetin 2001 Ağustos ayında kendi Boğaz Köprüsünden aşağı bırakarak intihar etti. Gerçekten de yaşamak istemiyormuş aramızda. Gerçekten de bu sistemde var olmak istemiyormuş belki de gerçekten de kendi olduğu insandan nefret ediyormuş. Hangisi olursa olsun , Türk Müziği harika bir insanı kaybetti . Bu adam o kadar harikaydı ki , intihar mektubunu bile müzik tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmıştı.

Bu olay belki de bir şarkıya sadece melodi olarak bakmamamız gerektiğinin en net kanıtlarından biri. Önümüzdeki cumartesi görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir