Şarkının Özü – Kanatsız Melek

Evet , bugün “Şarkının özü ” serisini başlatıyoruz. ” Şarkının Özü” neyin nesidir ? Bu seride , severek dinlediğimiz şarkıların melodileri dışında kalan kısımlarına eğileceğiz. Sözlerine. Bir şarkı melodisinin yanında anlattığı konu/olay ile de dikkat çeker.

Her cumartesi saat 15’te sizleri bir şarkı ile buluşturacağız. Burada zaman zaman hiç duymadığınız şarkılar  , zaman zaman en çok dinlenenler ; kimi zaman şarkının gerçek hikayesini , kimi zaman varsayım , kimi zaman ise dedikodusunu göreceksiniz. İlerleyen zamanlarda sizlerden gelen şarkılar üzerine de eğileceğiz. Bugün ise çok bilinmeyen bir rock grubunun şarkısının hikayesini konuşacağız. Keti’den Kanatsız Melek.

Bu hikayenin gerçekliği tartışmalı olmakla birlikte elimizde bulunan tek bilgi bu . Belki grup üyeleri daha sonra bizi aydınlatırlar. Gelelim hikayemize .

Şarkı , ” Işığa giden bu yolda ,Tutunsam kollarına ,İsyanım neden uğruna ,Gözlerimde yalan olmasa da…” sözleriyle başlıyor. Bu kısma baktığımızda ilk aklıma gelen şey kavuşulamayacak bir aşk hikayesini dinleyecek olmamdı. Şarkı , ” Son kez dokunsam tenine ,Değse elim ellerine…” şeklinde devam edince tezimden emin olmuş ve bir süre bir aşk şarkısı dinlediğimi düşünmüştüm ama elimize ulaşan bilgi çok daha farklı ve anlatacağım hikayeden dolayı yeri bende oldukça özel.

Bu şarkı bir aşk şarkısı değil. İddia edilene göre grubun bas gitaristi Hüseyin Deniz , belki onu Fatma Turgut’tan tanıyorsunuzdur , bu şarkıyı kaybettiği babasına yazıyor. Şarkının devamı şu şekilde gelişiyor :

“Hayat biter ve
Sen ağlarken cennetten

Düşer yüzümde gökyüzünden
Yakar kavurur beni
Bırak ruhumu ellerinden”

Burada net bir şekilde ölümle karşılaşmayı görüyoruz.  Ölüm çok açık bir şekilde bizim de karşımıza çıkıyor. Daha kedisini kaybetmekten korkan biri olarak bir insanın babasını kaybetmesinin ne denli bir acı verdiğini tahmin bile edemem.

Bu şarkıyı hikayesini bilerek dinleyin. Sevdiklerinizin değerini bilin. Keşke şarkıda ” Ah, yalanla dolu şu dünyada ,Geçmişten kopan bir parça ,Uyan dese en sonunda.” sözleriyle verilen dilek belki de isyan keşke gerçekleşebilse , keşke ölen bir kişi bir sesle uyanabilse ama olmuyor. Bunun geri dönüşü yok. O yüzden kıymetini bilin. Şimdi sizleri bu şarkı ile baş başa bırakıyorum. Karşınızda “Kanatsız Melek ” . ( Sanki bu isim de babalar için yakıştırılan “pelerinsiz kahraman” sıfatını hatırlatıyor.)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir