Mutlaka İzlenmesi Gereken Beş Fransız Filmi

  Fransız filmleri film dünyasında kendine oldukça iyi bir yer edinmiştir.Bu yazıda bence mutlaka izlemeniz gereken beş Fransız filmini listeledim. 

 1- Persepolis (2007) 

Satrapi’nin aynı adlı romandan uyarlanan bu çizgi film, şah dönemini, İslam Devrimi’ni,sonrasını ve bu durumun insanları nasıl etkildiğini bir kız çocuğunun perspektifinden aktarıyor. Satrapi ve Paronnaud’un yönettiği bu filmin IMDP puanı ise 8.1.

 

2- Jeux d’enfants (2003)

Özgün adı Jeux d’enfants olan filmin Türkçe çevirisi ”Cesaretin Var mı Aşka?” olarak çevrilmiş ama bu doğru bir çeviri değil tam çevirisi ”Çocuk Oyunu” olmalıydı.Yönetmeliğini Yann Samuel’in yaptığı filmin ise konusu kabaca şöyle;  göçmen Sophie ve orta sınıf bir ailenin çocuğu olan,annesi kanserden ölmüş Julien çok yakın arkadaşlardır ve sürekli kutuyla bir cesaret oyunu oynamaktadırlar,fakat arkadaşlıkları bir süre sonra aşka dönüşecek ve bu oyun onları garip durumlara sokacaktır. Ayrıca filmin müziği ”La Vie en Rose” da oldukça güzel bir şekilde yorumlanmış ve filme ayrı bir tat katmış. Romantik komedi olan ve başrollerini Marion Cotillard ile Guillaume Canet çiftinin paylaştığı bu filmin IMDB puanı ise 7.7

 

3- Amelie (2001)

Doğal olarak bir Fransız filmleri listesi yapıyorsanız o listede Amelie bulunacak. Yani bu olay Allah’ın emri gibi bir şey. Amelie anne,babasını kaybetmiş genç bir kadındır. Amelie’nin tek amacı insanları mutlu etmek gibi görünür,peki ama bu genç kadın kendi yalnızlığını ve içinde bulunduğu durumu fark ettiğinde kendi için çabalayacak mıdır? Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği bu kült filmin IMDB puanı ise 8.3.

 

4- Joyeux Noel (2005) 

Türkiye’de ”Ateşkes” adıyla gösterime giren bu film, 1914 yılının kışında Batı Cephesi’nde geçiyor.Film Noel öncesi ve Noel sırasında cephede Fransızlar,İskoçlar ve Almanlar arasında gerçekleşen geçici ateşkes sırasında olan olayları anlatıyor. Herkesin siperlerden çıkıp kardeşçe eğlendiği bu film aslında savaşın anlamsızlığını tüm gerçekleriyle yüzümüze vuruyor. Gerçek bir hikayeden yola çıkılan bu filmin yönetmenliğini Christian Carion yapıyor. Filmin IMDB puanı 7.8.

 

Huit Femmes (2002)

Bu sefer 1950’li yıllarda, Noel zamanı Fransa’da bir kır evindeyiz. Marcel’in çevresinde bulunan tüm kadınlar evdedirler. Ancak kadınlar Marcel’i odasında bıçaklanarak öldürülmüş halde bulurlar. Bu olayın ardından 8 kadın içlerinde bulunan katili ortaya çıkarmaya çalışırlar. François Ozon’un yönettiği kara mizah türündeki bu film Berlin’de ”Altın Ayı” ödülüne layık görülmüştür.Türkiye’de ”8 Kadın” adıyla gösterime giren filmin IMDB puanı ise 7.1.

Kaynak: IMDB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir