Kredi Kartının Yaşam Serüveni

Kredi kartları kimilerine göre ocak söndüren bir bela,kimilerine göreyse hayat kurtaran bir yardımcı. Bu yazıda sizlere kredi kartının tarihçesini anlatmaya çalıştım. 

 Robert McNamara’ya  ait kredi kartı

Aslında kredi kartına benzer bir karttan ilk bahsediş 1887 yılında Amerikalı yazar Edward Bellamy tarafından Looking Backward or Life in The Year 2000 isimli romanında nakitsiz,kartla alışveriş şeklinde oldu. 1914 yılında ise Western Union ”Şimdi al sonra öde!” sloganıyla ilk kredili ödeme kartını çıkardı. 1924 yılında ABD’li bir petrol şirketi kendi istasyonlarında geçen bir ödeme kartını kullanıma soktu. 1950 yılına geldiğimizde ise Frank McNamara ilk modern kredi kartı diyebileceğimiz ”The Diners Club” kredi kartını ortaya çıkardı. Frank McNamara bu fikri ilk olarak lüks bir restorana gittiği zaman,üzerinde nakit olmadığı için kendi kartvizitinin arkasını imzalayıp ödeme yaptığı zaman düşündü. Zaten ”The Diners Club”ın adı da buradan gelmektedir. The Diners Club’ın o yıllardaki sloganı ise ”Ye ve İmzala” idi.

1956 yılında ABD’den Avrupa’ya sıçrayan kredi kartı kullanımı 1968 yılında önce The Diners Club ardındansa American Express ile ülkemize geldi ve çok kısıtlı bir zümre tarafından kullanılmaya başlandı,aynı yıllarda ABD’de ise kredi kartı kullanımı büyük kitlelere yayılmıştı. Ülkemizde kredi kartı kullanımı 1985 yılından itibaren yaygınlaşmaya başladı.

Günümüzde her yetişkine bir kredi kartından kartından fazlası düşüyor. Özellikle teknolojinin gelişmesinin kredi kartının gelişmesine yardımcı olduğu bir sır değil. Öyle görünüyor ki kredi kartı uzun yıllar boyunca vazgeçilmezimiz olmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir