Keti’den İphone 7 ile Klip

 

İlk olarak Fanta Stage ile ortaya çıkan Keti grubu 2016 yılında çıkarttıkları “ Bizim Hayalimiz” adlı albümleri ile müzik piyasasına giriş yapmıştılar. Bu albümün çıkış parçası olan “Ver Beni Yalnızlığa” nın dizilerde çalması ile tanınırlıklarını arttıran grup geride bıraktığımız sene içerisinde “ Hayat Böyle” isimli şarkılarında da Fatma Turgut ile düet yaptılar. Grubun daha önce MaNga ile de düet yaptığını unutmayalım.

 

Keti ile ilgili anlatılacak aslında çok şey var ama bugün bu yazımda Keti ile ilgili bir olaya eğilmek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda Keti , çıkarttıkları yeni tekli olan “ Sahi Ya Kaç Yıl Geçti” adlı şarkılarına bir klip çektiler.  Bu kelimeyi tam anlamıyla irdelemek istiyorum: Klibi çektirmediler , çektiler.

 

Klibin yönetmenliğini grubun gitaristi Egemen Sarıkaya yaparken yardımcı yönetmenliğini ise grubun bir diğer gitaristi Erhan Tonbul üstlendi ve bu klip tamamen İphone 7 ile çekildi.  İlk bakışta çok tuhaf geliyor. İphone 7 ile klip mi çekilir ?  Keti bu soruya cevabı direkt vermiş. Çekilir , hem de ne çekilir.

 

Ülkemizde sanata ve sanatçıya verilen önem ve destek ortada. Hatta bana kalırsa yok denecek kadar az diyebilirim. Kimisine göre ise zaten Türkiye’de kimse bu kelimelerin anlamını bilmiyor. Böyle bir ortamda bir grup çıkıyor ve kendi emekleri ile 5 yıllarını verip bir albüm çıkartıyor , çıkış yakalıyor , başarısını sürdürüyor , üretmeye devam ediyor ve bu yetmiyor bir de tamamen kendi imkanlarıyla klip çekiyorlar. Bunu ayakta alkışlayıp hakkını teslim etmek gerekiyor.

 

“Bir kamera alamadınız mı?” diyenlere ise Erhan Tonbul cevabı “Nasıl klip çekilir ?” adlı videoda çok güzel veriyor: Dünyada finans denen bir gerçek var. Ne güzel de söylemiş ! Hele bir de doların 4,88 tl olduğu bir ülkede yaşıyorsanız. Yani ben bu yazıyı yazarken 4,88. Analizini siz yaparsınız sevgili okuyucular. Işığından mikrofonuna , kamerasından kurgu bilgisayarına tam teçhizatlı bir set kurmak  ,iyimser davranırsak, 40.000 – 50.000 Türk Lirasına denk geliyor. Bir dakika bu çok iyimser oldu. Durum çok daha beter.

 

Keti  bizlere , şartlar ne olursa olsun engelleri aşıp başarıya ulaşabileceğimizi bir kez daha gösterdi. Ülkemizde bu tarz cesur girişimlerin daha da artması en büyük dileklerimden.

 

Normal şartlar altında kliplerde teknik hataları bulup bu yazılarda onlardan bahsetmem beklenebilir ama bu klipte bunu yapmak istemiyorum. Arayınca hata bulmak çok kolay. Bu klibin ve  şarkının ifade ettiği  anlamlar ve klibin temsil ettiği dik duruş bu hatalardan çok daha önemli. Keti’nin emeklerinin karşılığını alacaklarına hiç şüphem yok.

 

Yazımı bu klibi izledikten sonra kafamda tekrardan canlanan bir soru ile bitirmek istiyorum. Son dönemde telefonlar ile çekilen kliplere , kısa filmlere vs. baktığımızda aklımda şu soru beliriyor: 2050 yılında akıllı telefonlar kameraların yerini mi alacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir