Kahve Deyince Aklınıza Gelen İlk Yer:Starbucks

Neredeyse herkes hayatında en az bir kez Starbucks’a gitmiştir.Peki ama Starbucks efsanesi nasıl başladı? Bu yazımızda sizlere Starbucks’ın hikayesini anlatmaya çalıştık.

 Starbucks 1971 yılında Pike Place Seattle’da  İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegl ve yazar Gordon Bowker tarafından küçük bir dükkanda açıldı. Dükkanın adı efsanevi kitap Moby Dick’ten esinlenerek koyuldu. İlk önce dükkanın adını Pequad koymayı düşünen bu üçlü ardından geminin ikinci kaptanı Starbuck’ta karar kıldılar.

Açılan ilk Starbucks dükkanı

Şirketin büyümeye başlaması ise şimdiki yönetim kurulu başkanı Howard Schultz’un Starbucks’ı satın almasıyla başladı.Schultz’un Starbucks macerası ise 1981 yılında dükkana gidip bir bardak sumatra almasıyla başladı. Schultz bir bardak sumatradan yaklaşık bir yıl sonra pazarlama direktörü olarak Starbucks’da işe başladı.

 Howard Schultz gittiği bir İtalya gezisinde İtalya’da bulunan espresso ve kahve kültüründen çok etkilendi ve bunu Seattle’a Starbucks’a taşımak istedi ancak bu teklifi Starbucks’ın kurucuları tarafından reddedildi. Bunun üzerine Schultz, Starbucks’dan ayrılarak  Il Giornale adlı bir kahveci açtı. Bu kahveci çok tutuldu ve Schultz 1987 yılında Starbucks’ı tamamıyla satın aldı. Starbucks bugünlerde 65 ülkede  21.000’in üzerinde dükkanıyla yolculuğuna büyüyerek devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir