İzlenmesi Gereken Beş İskandinav Dizisi

  Son zamanlarda İskandinav dizilerine karşı artan bir ilgi mevcut,bu yazımızda izlenmesi gereken beş İskandinav dizisini listeledik.Bu dizileri izlerken hem eğleneceksiniz hem de İskandinav topraklarında yaşamı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. 

1- Lillyhammer 

Baş rolünde Steven van Zandt’ın oynadığı Abd-Norveç ortak yapımı bu İskandinav dizisi; tanık koruma programıyla Norveç’e yerleşmiş New Yorklu eski mafya babası Frank’in maceralarını anlatıyor. Lillyhammer suç ve komedi türünde.

 

2- Skam

Bu diziyi kesinlikle bir ergen dizisi olarak düşünüp ön yargılı yaklaşmayın. Oslo’nun batısında bulunan bir lisede bulunan öğrencilerin hayatlarını anlatan dizi gençlerin hayatındaki birçok farklı noktaya ışık tutuyor. Skam son yılların en çok ses getiren İskandinav dizisi.

 

3- Wallender

Henning Mankell’in polisiye serisinden uyarlanan İsveç yapımı bu dizi dedektif Kurt Wallender ve davalarının etrafında geçiyor. Tüm dünyadan büyük bir övgü toplayan ve sinemalarda bile gösterilen dizinin ayrıca bir BBC versiyonu da mevcut.

 

4. Kampen Om Tungtvannet (The Heavy Water War)

 

2. Dünya Savaşı yıllarında Norveç’te geçen bu dizi, Norveç dağlarında atom bombası üretmek isteyen Naziler ile Norveçli komandolar ve İngiliz ajanları arasında geçen mücadeleyi tüm kesimlerin gözünden aktarıyor. Bu İskandinav dizisini 2. Dünya Savaşı’na ilgi duyan herkes izlemeli.

 

5- Borgen 

Danimarka yapımı bu İskandinav dizisinde ülkenin ilk kadın başbakanı olan Birgitte Nyborg’un adaylık ve başbakanlık dönemi oldukça başarılı bir şekilde anlatılıyor. Dizi aynı zamanda BBC’de de gösterildi.

 

 

Şu kategoriye gönderildi: Dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir