Her Şey Geçer … – Nefesim Kesilene Kadar

Bugün sizlere son dönemde izlediğim en iyi Türk filmlerinden olan , nefesinizi kesecek ve Emine Emel Balcı’nın yazıp yönettiği “Nefesim Kesilene Kadar” adlı filmden bahsedeceğim.

Filmin ödüllerini öncelikle bir sıralayalım :

  • 21 . Medfilm Festivai Sanatsal İfade Ödülü
  • 18. Jeonju Uluslararası Film Festivali Mansiyon Ödülü
  • 5. Ars İndependent Festivali Gençlik Jürisi Ödülü
  • 15. Frankurt Türk Filmleri Festivali En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
  • 48. Siyad Ödülleri En İyi İlk Film ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Başka Sinema seçkisinde bulunan film bizi Türkiye’nin gerçekleri ile çok güzel bir şekilde yüzleştirip yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Öyle ki yetişme yurdundan çıkmış genç bir kızın ” Her şey geçer siktir et ” demesi bana öyle bir tokat oldu ki hala acısını atlatabilmiş değilim. Ali Ulvi Uyanık film ile ilgili yorumu şu şekilde dile getiriyor : ” Cinsiyetçiliğe , yalanlara karşı hayatta kalmayı öğrenen Serap’ın peşinde , gerçek Türkiye kafamıza dank ettiriliyor.”

Filmde Serap karakterini oynayan Esma Madra oyunculuğu farklı bir boyuta taşımış ki aldığı ödüllere de baktığımızda bunu zaten anlayabiliyoruz.Filmin özellikle ince düşünülmüş detayları filme bir seviye daha atlatıyor ve bu detaylar güzel senaryo, güzel oyunculuk ve yönetmenlik ile birleşince ortaya harika bir film çıkıyor. Senaryonun derinliği kadar bazı sahnelerde yakalanan derinliğe aşık olduğumu söylemeden edemeyeceğim.

Evet film gerçekten güzel ama kendimce , en azından beni rahatsız eden , filmi olumsuz yönde etkileyen iki unsur var. Birincisi , filmde kullanılan müzik azlığı. Filmlerin bir Hint Dizisi edasıyla müzikle aşırı derecede donatılmasına karşıyım ama hiç müzik olmaması da benim gözümde bir eksidir. Keza bu filme sadece yerinde 1-2 müzik yerleştirilmesi daha da iyi bir film sağlayabilirdi.

İkincisi , bazı sahnelerde tahminimce yanlış ışık kurulumu ve kullanımından ötürü aşırı bir kontrast göze batıyor. Bu durum bir nebze göz yormakta .

Bir iki noksana rağmen Emine Emel Balcı gerçekten harika bir iş çıkarmış. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Şu kategoriye gönderildi: Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir