Hayranlık Uyandıran Bir Yamyam ve Cannibalism

Yamyamlık, amiyane tabirle insanın kendi türünden varlıkların etini veya organlarını yeme alışkanlığıdır. Thommas Harris’in hayranlık uyandıran kurgusal karakterine geçmeden önce yamyamlık tarihine benimle göz atın.

İnsan tarihi kadar eski yamyamlığa her kıtada rastlanmış. Tarihte savaştığı düşmanının etini yiyen, hatta pazarlarda insan eti satan toplumlar da bilinmekte. Öyle ki yamyamlık Batı ve Orta Afrika’nın bazı bölgelerinde yakın zamana dek süregelmiş. Antropologların ortaya koyduğu en önemli üç nedeni ise kıtlık, sosyal sapkınlık ve kültürel nedenler. Freud ise yamyamlıkla cinsellik arasında bir bağ kurarak yemenin ve sevişmenin ayrılmaz bir bütün olduğunu iddia eder ve bu tezlerini klan kardeşlerin sembolik babalarının etlerini yemesine dayandırır. Savunduğu gerekçe ise babanın cinsel gücüne sahip olmaktır.

Bu antropolojik bulguların çok daha ötesinde bir kurgudan bahsedelim biraz. “The Silence Of The Lambs” ile hayat bulan Hannibal Lecter’dan söz etmek istiyorum. Rahatlıkla dahiyane olduğunu söyleyebileceğimiz bir psikiyatr. Entelektüel bir zekaya ve seçici bir zevke sahip olduğu kuşkusuz, bu çekici nitelikleri onu gerçek bir seri katil Ted Bundy’e oldukça yaklaştırmış. Kaldı ki Thommas Harris’in başka bir yamyam seri katil olan Albert Fish’ten de (çocuk tecavüzcüsü, seri katil, yamyam) ilham aldığı düşünülmekte. Tüm bunların yanı sıra bana  Patrick Suskind’in muhteşem romanı Koku’nun sonunu da elbette hatırlattı.

“Nüfus sayım memurunun biri beni sınamaya kalktı ve onun karaciğerini taze fasulye  ve bir kadeh Giampiyle birlikte yedim.”

vvgrcwpekn-1491400625

Kanımca uyarlanmış en güçlü karakterlerden biri olmasının nedeni hastalıklı ruhunun altında yatan profesyonellik ve zarafetti. Zira insan beyninin en alamayacağı aşağılık bir eylemi gerçekleştirse de Anthony Hopkins’in de karaktere verdiği müthiş hava sayesinde ona saygı duymaktan kendinizi alamıyorsunuz.

752x395-kuzularin-sessizligi-filminin-konusu-ve-oyunculari-1553948582358

Gece için size sunabileceğim güzel bir film önerisi oldu. Yamyamlığa farklı bir açıdan bakıp psikolojik altyapılarını düşünerek izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir