Haftalık Mesai Dört Güne Düşüyor

  BBC’den Rebecca Wearn’ın haberine göre İngiltere’de bulunan işçi sendikaları artan makineleşme ve yapay zekası yüzünden işçilerin beş gün çalışmasına gerek olmadığını söylediler.

Habere göre sendikalar çalışanların dört gün çalışıp beş günlük maaş alacağı bir yasa hazırlanmasını istedi. İngiltere ve Galler’de çeşitli firmalar sadece haftanın dört günü çalışıyorlar ve bunun verimliliği arttırdığını ileri sürüyorlar. Ancak İngiltere’de hala bir milyondan fazla çalışan haftanın yedi günü çalışıyor,yani bu olayın yakın zamanda gerçekleşebilmesi yakın zamanda pek de mevcut görünmüyor, ancak yapay zeka da gün geçtikçe çalışma alanlarında ki etkinliğini arttırıyor ve bu da istatistiklere göre çalışanların az çalışmasını değil de hiç çalışmamasını sağlıyor.

Yapay zekanın iş dünyasında etkin hale gelmesi birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Yapay zeka işsizliği tetikler mi? Yapay zeka iş kollarını yok eder mi, yoksa yeni iş kollarının ortaya çıkmasını mı sağlar? Yapay zekadan dolayı vatandaşlık maaşı verilmeli mi? Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de  çalışanların %51’i yapay zekanın onların aleyhine olacağı düşüncesindeler. Büyük ihtimalle diğer ülkelerde bu oran daha da fazla. Ancak yakın zamanda çalışma gününün dörde düşmesi ve pazartesi sendromunun ortadan kalkması pek mümkün gözükmüyor. Fakat şundan da eminim ki yapay zeka ile ilgili sorularımızın cevaplarını yakında almaya başlayacağız.

Şu kategoriye gönderildi: Ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir