Günümüz İçin Bile Modern Bir Bina:Cinnah 19

Meydanlar Müdürlüğü İşleri Kooperatifi binası ya da bilinen adıyla Cinnah 19. Cinnah 19 çatıda yüzme havuzu,güneşlenme terası,barbekü alanları ve ilginç mimarisiyle günümüzde bile oldukça fütüristik bir bina.Her ne kadar eski parlak günlerini geride bırakmış gibi gözükse de o hala çoğu kişinin yaşamak istediği bir yer…   

Cinnah 19, Cinnah Caddesi’ne dik bir şekilde konumlanmış,böylece bina içindeki dairelerin yeşil alana bakması sağlanmış.

Cinnah 19; Meydan Müdürlüğü İşletmeleri Kooperatifi adıyla 1954 yılında Mimar Nejat Ersin tarafından ünlü Fransız mimar Le Corbusier ile Alman mimar Mies Van Der Roche ‘dan etkilenerek tasarlanmış,ve 1957 yılında yapımı tamamlanarak Ankara’nın merkezi bir konumunda yer alan Cinnah Caddesi’nde bulunan yerinde havaalanı çalışanlarına mesken olarak kapılarını açmış.

Cinnah 19 üç katlı bir binadır ancak içerisinde bulunan 15 daire dubleks olduğu için klasik üç katlı binalardan daha uzun ve ihtişamlı durur. Cinnah 19 tasarlanırken de bölge topoğrafyasıyla uyumlu olamasına dikkat edilmiştir,bu da o yıllar için oldukça farklı bir yaklaşımdır.Kendisinin terası Mimar Nejat Ersin tarafından ortak alan olarak tasarlanmıştır ve terasında güneşlenme alanları,barbekü alanları ve bir havuz bulunur. Bu havuz binaya 1958 yılında yılında eklenmiş ve 1967 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılmış.Maalesef ortak alan olarak tasarlanan bu teras bugün işlevini kaybetmiş ve terk edilmiş bir halde görenlere adeta hüzün saçıyor.

Cinnah 19 yapıldığı andan itibaren birçok kişinin ilgisini çekmiş ve sadece havaalanı çalışanlarının yaşadığı bir yer olarak kalmamış, Ankara’nın birçok zengin ve prestijli kişisine de ev sahipliği yapmıştır. Maalesef 1980’lerde başlayan yaşam tarzımızın farklılaşması olayı yaşadığımız meskenleri de etkileme başlamış ve bir zamanların göz kamaştıran apartmanı Cinnah 19’da eski parlak günlerinden uzaklaşmaya başlamıştır.Şuan Mimarlar Derneği 1927 iki dairesini yenileyerek Cinnah 19’a taşındı (dairelerin içini görmek isteyenler uğrayabilirler),aynı zamanda Ankara Mimarlar Odası da son zamanlarda şehirdeki eski apartmanlarla ilgili bazı projelere başladı. Bence Ankara’ya yolunuz düşerse bu eski dostu selamlamayı ve onun eski ihtişamlı günlerini düşünmeyi unutmayın.

Ayrıca bakınız: https://www.youtube.com/watch?v=IiZCXfod3K0 – Cengizkan,Ali (2002) ”Cinnah 19:Ütopik mi, Gerçek Modern mi?”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir