Google’a da Sahip Olan Alphabet Nedir?

Google 2015 yılında yeni bir yapılandırmaya gittiğini açıklayarak Alphabet adı altında bir holdingin oluşturulduğunu ve Google dahil Google’a bağlı şirketlerin artık bu holding bünyesinde olacağını açıklamıştı.Yani aslında Alphabet Google’ın içinden çıkarak onu kapsadı. Google zaten basit bir arama motoru olma işlevinden yıllar önce çıkmıştı ve  birçok farklı alanda aktif olarak yer almaya başlamıştı.(Mesela satılmadan önce Boston Dynamics ile robotik)  

   Google’da tüm şirketlerini Alphabet bünyesinde toplayarak bunları daha düzenli bir hale getirdi ve bu durum Google’ı şirket olarak biraz küçülttü. Şirketin adının Alphabet olmasının sebebi ise Google’ın servislerinin ve şirketlerinin bütün bir alfabeyi kaplaması. Yani alfabenin bütün harflerine karşılık gelen bir bir şirket  illa ki var.

Alphabet’in şuan ki CEO’luğunu eski Google CEO’su Lary Page var Google CEO’luğunu ise Sundar Pichai yürütüyor. Bu arada ne yazık ki Alphabet abc.com adresini kullanamıyor çünkü kendisi yıllar önce başka bir çatı şirket tarafından alınmış, Alphabet bunun yerine abc.xyz adresini kullanıyor bu adreste de yıllardır Alphabet CEO’su Lary Page imzalı bir yazıdan başka bir şey bulunmuyor.

Alphabet günümüzde Apple,Amazon,Microsoft gibi şirketlerle beraber dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor ve teknolojide büyük atılımlar yapmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir