Geçmişten Günümüze NBA’de Bulunmuş Tüm Türk Oyuncular

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonlarından biri olan NBA’de bulunmuş Türk oyuncuları sizler için sıraladık.

1- Mirsad Türkcan 

 Houston Rockets tarafından draft edilen oyuncumuz burada hiç oynamadan doğrudan diğer bir NBA takımı New York Knicks’e takas yoluyla gönderildi.Oradan da Milwaukee Bucks’a giden Türkcan asla beklenen performansı gösteremedi,Avrupa’ya dönen Türkcan burada ve milli takımda çok üst düzey bir performans göstererek akıllara kazındı ve kendisine ribound kralı unvanı verildi. Fenerbahçe tarafından giydiği 6 numaralı forma emekli edilen Türkcan şuanda da basketbolla alakalı işlerle uğraşıyor.

2- Hidayet Türkoğlu 

 Efes Pilsen’de yetiştikten sonra 2000 yılında Sacremento Kings tarafından NBA seçmelerinde draft edilen Hido NBA’de büyük takdir topladı ve sırasıyla San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors, Phoenix Suns, Orlando Magic ve Los Angeles Clippers’da oynayan Hido şuanda da Türkiye Basketbol Federasyonu’nun başında bulunuyor.

3- Mehmet Okur 

 2001 yılında NBA takımlarından Detroit Pistons tarafından seçilen Mehmet Okur  ardından Utah Jazz ve New Jersey Nets’de oynadı. All Stars seçilen ve yüzüğü bulunan Okur şuanda Phoenix Suns’da oyuncu geliştirme koçluğu yapmaktadır.

4- İbrahim Kutluay 

 2004-2005 yılları arasında Seattle SuperSonics’de oynayan Kutluay kendine sadece 5 dakika süre bulabildi. Ardından Avrupa’ya dönen Kutluay burada başarılarıyla kendinden bahsettirdi.

5- Ersan İlyasova 

 2006 yılında Milwaukee Bucks ile başlayan NBA kariyerinde birçok takımda oynayan Ersan şuanda da Atlanta Hawks formasıyla başarılı spor hayatına devam ediyor.

6- Semih Erden 

 2008 yılında NBA’de son sıradan Bostan Celtics tarafından seçilen Semih Erden bir sezon Boston’da bir sezon da Clevelan Cavaliers forması giyerek NBA kariyerini noktaladı.Şuanda Beşiktaş’ta basketbol hayatına devam ediyor.

7- Ömer Aşık 

Wizards v/s Bulls 02/28/11 

2008 yılında Portland Trail Blazer tarafından draft edilen oyuncu, NBA’de birçok takımda oynadı ve kendini kanıtladı. Turkish Hammer hala Chicago Bulls’da oynuyor.

8- Furkan Aldemir 

2012 yılında Los Angeles Clippers tarafından draft edilen oyuncu burada hiç oynamadan Houston Rockets’a gönderildi ardındansa tüm hakları Philadelphia 76ers tarafından alındı, bu takımda bir süre oynayan Aldemir halen Darüşşafaka Doğuş’da oynuyor.

9- Furkan Korkmaz 

 2017 yılında Phildelphia 76ers ile anlaşma imzalayan Korkmaz geleceğin yıldızlarından biri olarak görülüyor.

8- Cedi Osman 

 2015 yılında NBA draftında Minnesota Timberwolves tarafından draft edilen Cedi aynı gün Cleveland Cavailers’a takas edildi. Cedi azmi ve oyunuyla tüm NBA tarafından sevilen biri oldu.

9- Emir Preldžić 

 NBA kariyeri tam anlamıyla bir yılan hikayesine dönen Emir hiç süre alamadan Avrupa’ya dönmüştü.

10-İlkan Karaman 

 2012 NBA draftında Brookleyn Nets tarafından seçilen İlkan da hiç süre almadan Avrupa’ya dönenlerden.

11-İzzet Türkyılmaz 

 2012 yılında Denver Nuggets tarafından seçilen Türkyılmaz hiç süre alamadı.

12- Cenk Akyol 

 2005 yılında Atlanta Hawks tarafından draft edilen Cenk pek bir başarı gösteremeden eve dönenlerden.

Şu kategoriye gönderildi: Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir