Evrime Şahit Oluyoruz!

Darwin’in Evrim Teorisi dünya üzerinde tartışılmaya devam ederken , okullarda müfredattan çıkarılırken gözümüzün önündeki evrimi gözümüzden kaçırıyoruz. Youtube ve televizyonun evrimi. Maymundan mı geldik ? Maymuna mı gidiyoruz ? Bunları bilmem ama bildiğim bir şey var ki Youtube televizyona evrilip onun yerini alıyor.

2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley verdikleri bir ev partisine ait videoları boyutlarından dolayı e-posta yoluyla gönderemediler. Bu yüzden de yeni bir yol için kolları sıvadılar . İşte o yol, YouTube oldu.

Bir ev partisi videosuyla ortaya çıkan , eskiden sadece müzik dinlemek için girdiğimiz mecra olan YouTube artık bambaşka bir boyuta geçti. Tamamen televizyon gibi çalışmaya başladı. Kanallar türedi ve bu kanallar tıpkı televizyon izlediğimiz Kanal D gibi ATV gibi kanalların mantığıyla çalışıyorlar. Birbirinden farklı programlarda birbirinden farklı yüzleri artık görebiliyoruz. YouTube reklamları işin içine girince artık YouTube iyice televizyona döndü. Bununla da kalmıyor artık YouTube kanalları kendi içlerinde transferler yapmaya , diziler çekmeye başladılar. Hatta öyledir ki bir kaç yıl önce Kanal D ‘de işinden atılan İrfan Değirmenci şu an YouTube’da bir kanalda işini başaralı bir şekilde icraa etmeye devam ediyor.

Televizyonlar tamamen ortadan kalkar mı bilmiyorum ama YouTube’ın bu gelişimi ve Netflix gibi farklı sitelerin artmasıyla çok da uzak bir ihtimal gibi durmuyor. Bunlara rağmen tek bir korkum var: YouTube ve internette az da olsa bulunan düşünce özgürlüğünün bir yerden sonra engellenmesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir