Dünyanın En Ünlü Oyun Karakteri: Mario

Hemen hemen hepimiz Mario’nun en az bir oyununu oynamışızdır. Dünyada oyunları en çok satılan ve en ve en çok bilinen karakterine gelin beraber biraz daha yakından bakalım.

Mario, Japon  tasarımcı Shigeru Miyamoto tarafından 1981 yılında yaratıldı, aslında Mario’nun ilk yaratıldığı zamanlarda kendi oyunu yoktu, hatta ismi Mario değildi ve kendisi bir tesisatçı değil bir marangozdu,kendisinin ilk göründüğü oyun ”Donkey Kong” isimli Shigeru Miyamoto’nun tasarladığı bir oyundu. Mario’nun bu oyundaki ismi Jumpman’di ve kendisi jetpack ile bir silaha sahipti. Donkey Kong çok tuttu,hatta Nintendo Amerika’yı batmaktan kurtaran şey oldu diyebiliriz bu oyun için. Ancak oyunda en çok dikkat çeken şey Mario ya da o zaman ki ismiyle Jumpan’di. Bunun üzerine Nintendo Shigeru Miyamoto’dan Donkey Kong’a devam etmesini ve Jumpman için ayrı bir oyun çıkarmasını istedi , Shigeru Miyamoto’da bunun kabul etti ve bu karakterde bazı değişiklere gitti.

Shigeru öncellikle karakterin ismini ve mesleğini değiştirdi artık karakter Jumpman isimli bir marangoz değil Mario isimli bir tesisatçıydı. Mario Brothers isimli ilk oyun ”Mushroom Kingdom”da geçmekteydi ve ana karakter Mario Prenses Peach’i kaçıran Bowser’a ulaşarak onu alt etmeyi Prenses Peach’i kurtarmaya çalışmaktaydı. Oyunda Mario’ya kardeşi Luigi Mario yardım etmekteydi (evet Mario’nun  adı da soyadı da Mario).

Mario Brothers çok tuttu ve dünya çapında büyük bir hayran kitlesi oluştu,bunun üzerine Mario’nun devam oyunları yapılmaya başlandı,konu hemen hemen hepsinde aynıydı ancak bütün oyunlar çok tuttu. Dünya çapında bir Mario hayranlığı ortaya çıktı,Mario adına bir ton oyuncak ve eşya üretildi,oyunlarının birçok klonu yapıldı,ve bunlar bile çok oynandı. Nintendo neredeyse piyasaya sürdüğü her konsolla beraber en az bir adet Mario oyunu çıkardı.

Günümüzde Mario dünyanın en çok tanınan ve en çok oyunu satılan oyun karakteri olma unvanını elinde bulunduruyor. Kendisi bu unvanıyla Guiness Rekorlar kitabına bile girmiş. Mario günümüze kadar kendi oyunları dahil 200’den fazla oyunda yer aldı dünya çapında büyük bir pazar halini aldı. Görünen o ki Mario’yu önümüzde ki yıllarda birçok oyunda daha görmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir