Dans Değil Spor : Oryantiring !

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen birden çok spor vardır keza bazı ülkemiz insanlarına göre futbol dışında bir spor yoktur malumunuz. İşte o sporlardan biridir oryantiring. İlk duyduğunuzda ” oryantal mi ? ” diye tepki verdirten ve ülkemizde Ahmet Davutoğlu’nun televizyonda oryantiring yapması ile az da olsa adını duyurmuştur. Peki nedir bu oryantiring gelin bir bakalım.

Oryantiring sporunu tek cümleyle genellikle doğal arazilerde yapılan , harita ve pusula yardımıyla arazideki hedefleri doğru ve hızlı bulma yarışıdır diyebiliriz. Son zamanlarda bazı kurumlar şehir oryantiringi adlı bir etkinlik de yapmaya başladılar. Bu şehir oryantiringinde hedefler esnaflara verilebiliyor ve siz hedef için esnaf diyolağa girmek zorunda kalabiliyorsunuz ama bana sorarsanız , ikisini de yapmış biri olarak , doğal araziyi her zaman tercih ederim.

Şu an size yeni veya önemsiz bir spor gibi gözükse de ülkemiz bir Türkiye Oryantiring Federasyonu ( TOF ) bile bulunmakta hem de 2002’den beri.

Oryantiring ile ilgili bir diğer detayda hem takım halinde hem de bireysel yarış halinde olabileceği. Bireysel yarışlarda tahmin edebileceğiniz üzere derecelendirme için sadece sizin süreniz hesaba katılmakta. Takın yarışlarında ise 5 kişilik bir takımın en iyi 3 dereceli yarışçısının ( bazı turnuvalarda sayı değişebiliyor ) ortalaması alınıp takım süreniz çıkarılmakta.

Oryantiringe yeni başlayanlar genel olarak deli danalar gibi koşmayı tercih ederle ve çok hızlı bitirdiklerini finishe mutlu bir şekilde geldiklerinde diskalifiye olduklarını öğrenirler çünkü yanlış hedefe gitmiştir. İstediğiniz kadar hızlı koşun , haritayı yanlış okuyup pusulayı yanlış konumlandırdığınız zaman hiçbir önemi yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir