Bulgaristan’da Mutlaka Görmeniz Gerek 8 Yer

Sınır komşumuz olan Bulgaristan kültürü ve doğasıyla oldukça zengin ülke. Bu yazımda sizlere olası bir Bulgaristan ziyaretinizde mutlaka gitmeniz gereken on yeri listeledim. 

1. Alexender Nevsky Katedrali 

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yer alan, Bulgar Patriğine ev sahipliği yapan 1912 yılında tamamlanmış bu katedral Balkanlar’ın ikinci en büyük katedrali olma unvanını da elinde bulunduruyor. Oldukça heybetli olan bu katedral neo-bizans üslubuyla inşa edilmiş ve Bulgaristan’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

2. Rila Manastırı 

Başkent Sofya’ya 117 kilometre mesafede bulunan Rila Dağları’nda 1147 metre yükseklikte bulunan bu manastır 10. yüzyılda Keşiş John of Rila tarafından kurulmuştur, 19. yüzyılın başında tamamen yanan kompleks 1834-1862 yılları arasında yeniden yapılmıştır, manastır 1983 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

3. Buzluca 

1891 yılında Balkan Dağları’nın Buzluca adlı tepesinde Dimitar Blagoev Bulgaristan İşçi Sosyal Demokratik Partisi’ni kurarak, Bulgaristan’da sosyalist meşaleyi yakmıştı. Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’de 80’li yılların ortasında oraya bir anıt-konferans salonu yaparak bu olayı andı.Yapımı 7 yılda tamamlanan,sadece iç dekorasyonu 18 ay süren bu görkemli yapımı maalesef 1989 yılından sonra kaderine terk edilmiştir,günümüzde harap halde olmasına rağmen halen birçok kişi bu anıtı ziyaret etmekte.

4. Şeytan Köprüsü 

Türkler’in çoğunlukta yaşadığı Kırcaali ilinin Ardino kasabasında bulunan bu köprü Osmanlı döneminde aslında tam olarak 1. Selim döneminde inşa edilmiş. Köprünün ismiyle ilgili birçok ilginç ve ürpertici efsane mevcut,bence gitmeden önce bu efsaneleri iyice bir araştırın.

5. Roma Amfi Tiyatrosu 

Bulgaristan’ın Plovdiv (Filibe) şehrinde bulunan bu amfi tiyatro Roma’dan günümüze kalan 12 amfi tiyatrodan biri olduğu ve beş bin yıllık bir tarihi olduğu olduğu için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6. Plovdiv Eski Şehir 

Aynı bizde bulunan Safranbolu’ya benzeyen eski şehir oldukça iyi restore edilmiş bir şekilde, kimi evler müze halinde kimi evlerde ise hala yaşayanlar var. Bu haliyle Plovdiv eski şehir sizleri yüzlerce yıl geriye bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

7. Sunny Beach 

Burgaz’a 30 kilometre uzaklıkta olan Sunny Beach kelimenin tam anlamıyla bir tatil cenneti, gecesi ayrı gündüzü ayrı eğlenceli bu yerde isterseniz kumarhanelerde şansınızı deneyebilirsiniz. Bu arada belirtmekte fayda var turistlerin çoğu ya İskandinav kökenli ya da İngiliz e tabi eğlenceler de buna uygun oluyor.

8. Pomporovo

Smolyan şehrine bağlı bu dağ Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri sayılıyor anca kışın gidemezseniz de üzülmenize hiç gerek yok çünkü bu dağ eminim ki sizleri muhteşem doğasıyla da etkileyecektir.

Bonus 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir