“Ben Kolay Erkek Değilim”

13 Nisan 2018’de çıkan , Eléonore Pourriat’nin yazıp yönettiği “Je ne suis pas un homme facile” yani ” ben kolay erkek değilim” filmini geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı buldum. Hayatını kadınları kandırarak geçiren , her gece başka biriyle olan Damien’ın başına gelen tuhaflık filmin ana konusu olarak yerini alıyor. Film ilk dakikalarında  Damien’in kişisel özellikleriyle baş başa kalıyoruz. Ta ki o sabaha kadar. Damien bir sabah gözünü farklı bir toplum yapısına açıyor. Damien’ın gözlerini açtığı yeni toplum yapısı bir öncekinin tam tersi. Kadın egemen bir toplum!

Kadın- erkek ilişkilerinin tersine dönmesi bir çok diziye ve filme konu olmuş ve biraz da klişeleşmiştir. Peki , bu filmi diğerlerinden ayıran nokta ne ? Senaryosal olarak eklenen bazı detaylar aynı konuyu işleyen filmlere biraz daha cürretkar olabiliyor. Bunun yanında eleştiriler dokunuşları da var ki en sevdiğim detaylardan biri kapalı iki adamın oturması ve garsonun sadece kapalılar diye adamlara hizmet etmemesi. Bu dokunuşlar bir ciddiyet içinde verilmeyerek hafif bir mizah içinde yediriliyor. Bu tarz ince ve eleştirel dokunuşlar filme farklı bir hava katıyor.Lakin bu mizah bir yerden sonra beni sıkmaya ve klişe olaylara doğru kaymaya başlayınca filme karşı ilgim azalmaya başladı.

Fark ettiğim bir detay ise izleyici kitlesi ile alakalı . Filmi izleyen erkekler rahatsızlık duyarken kadınlar filmi kahkahalarla izliyorlar. Bu benim için filmin seyirci başarıyla geçtiğinin işaretlerinden biri.

Bence çok büyük beklentiler altına girmeden keyifli vakit geçirmek için izlenebilecek bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir