Batıdan Doğuya Lüks Bir Seyahat:Orient Ekspresi

   Orient Ekspresi ya da Osmanlı Devletinde bilinen ismiyle Şark Ekspresi  ilk Paris-İstanbul seferini 1833 yılında yaptı ve kaldırılana kadar Osmanlı’nın ve dünyanın geri kalan zenginlerinin ve aristokratlarının favori ulaşım aracı olamayı başardı,kitaplara konu oldu. Gelin hep beraber bu süper lüks ulaşım aracının tarihçesini inceleyelim. 

orient-express-2-1552520-1600x1200.jpg Kaynak:freeimages.com

Fransız bir demiryolu işletim şirketi olan Vagon-Li’ye (Wagon Lits)  ait olan Orient Ekspres’i ilk Paris-İstanbul seferine 4 Ekim 1883 tarihinde başladı. Orient Ekspresi hem lüks hem de o günün şartlarına göre çok hızlıydı. Paris-İstanbul arasındaki yolu 60 saatte almak o zamanlar için inanılmaz bir teknolojiydi. Orient Ekspres ilk yolculuğundan son yolculuğuna kadar her zaman üst zümrenin kullandığı bir ulaşım oldu. Hatta öyle ki Orient Ekspres yolcularının konaklaması için İstanbul’a Pera Palace inşa edildi. Pera Palace ihtişamıyla göz kamaştırıyordu. Kendisi İstanbul’da elektrik kullanan ikinci bina olma ve Avrupa’da elektrikli asansör kullanan ikinci bina olma özelliklerine sahip bir yapı.

Orient Ekspresi’nin seferleri 1. ve 2. Dünya Savaşları süresince aksadı. 1. Dünya Savaşı’nın ardından trene ikinci ve hatta üçüncü sınıf vagonlar eklendi.  2. Dünya Savaşı’nın ardındansa Soğuk Savaş atmosferi yüzünden rotası değişmek zorunda kaldı ve gelişen ulaşım araçlarıyla beraber eski cazibesini yitirdi.1983 yılında Orient Ekspresi’nin 100. yılı anısına bir sefer düzenlendi. 1998 yılından itibarense bu geleneği yaşatmak için her yılın eylül ayında birer sefer daha düzenlendi.

SAVAŞ BİTİREN KOMPARTIMAN 

1. Dünya Savaşı’nı Almanya açısından bitiren ateşkes antlaşması Orient Ekspresi’nin 2419 numaraları vagonunda Compiegne Ormanı’nda imzalanır. Bu yenilgiyi ve antlaşmayı unutmayan Hitler ise Fransayı işgal ettikten sonra Fransızlara ateşkes antlaşmasını Fransızlar tarafından zaferlerinin bir nişanesi olarak müzeye gönderilmiş bu vagonu tekrar Compiegne Ormanı’na getirterek 2419 numaraları vagonda imzalatır. (Fransızlar için ne üzücü bir olay). Neyse ki Hitler yenileceğini anlayınca bu 2419 numaralı vagonu yaktırıyor da vagon tekrar bir ateşkes antlaşmasına şahitlik etmekten kurtuluyor.

stock-photo-orient-express-8535289.jpg

KİTAPLARA ve FİLMLERE KONU BİR EKSPRES 

Orient Ekspres’i başta Agatha Christie’nin Pera Palace’da kalırken yazdığı söylenen ”Doğu Ekspresi’nde Cinayet” adlı kitabı ve onun birden çok sinemaya uyarlaması dahil bir çok kitaba ve filme (mesela ”Rusya’dan Sevgilerle” adlı James Bond filmine) konu ve mekan olarak ününe ün katmıştır.

venice-simplon-orient-express-2-1449991-1600x1200.jpg Kaynak: freeimages.com

KRALLARIN YOLCULUĞU  

Orient Ekspresi’ni Bulgar Kralı 1. Boris, Belçika Kralı 2. Leopold ve Fransız Cumhurbaşkanı Paul Deschanel gibi birçok ünlü devlet adamı kullanmış.

ŞAPKA EKSPRESİ 

Şapka İnkılabı yapıldıktan sonra Avrupa’dan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne ithal edilen binlerce şapkanın da Orient Ekspresi aracılığıyla geldiği söyleniyor.

orient-express-1-1552522-1600x1200 Kaynak: freeimages.com

 

Klasik vagonların bir kısmı savaşlarda yakılmış bir kısmı ise İngiltere ve Fas gibi çeşitli ülkelerde sergilenmektedir. Orient Ekspresi ise tarihi belgelerin ve anıların arasından bize hala eski şanlı günlerinde olduğu gibi bakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir