Ayrılıkların ve Kavuşmaların Şahidi:Haydarpaşa Garı

Milyonlarca ayrılığa,kavuşmaya;sevince ve hüzne şahit olmuş bir mekan Haydarpaşa Garı. Sayısız filmde oyunculuk yapmış bir mekan. Çoğu fotoğrafçının kadrajına en az bir kere girmiş bir yer .Başına gelen onca felakete rağmen hala dimdik duran bir mekan. Gelin bu mekana biraz daha yakından bakalım. 

Haydarpaşa Garı’nın yapımına 1906 yılında 2. Abdülhamid zamanında aynı yerde bulunan eski istas başlanmıştır. Gar İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir ve 19 Ağustos 1908 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. Garın ismi 3. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’dan gelmektedir.Bina ”Anadolu Bağdat” adlı bir Alman şirket tarafından inşa edilmiştir. Haydarpaşa Neo-Rönesans isimli mimari akıma göre inşa edilmiştir. Mimarları ikisi de Alman olan Otto Ritter ile Helmuth Cuno’dur. Yapımında İtalyan ve Alman ustalar beraber çalışmıştır.Bina her biri 21 metre uzunuluğunda olan bin yüz ahşap kazık üzerine inşa edilmiştir. İnşaatta 2500 metreküp lefke taşı, 13000 metreküp beton, 1140 ton demir, 520 metreküp kereste, 19000 metre sert ağaç kullanılmıştır.

Bina ilk defa 1. Dünya Savaşı sırasında depoda bulunan cephanelerin sabote edilerek havaya uçurulmasıyla büyük bir zarar almıştır. Binanın tamir edilmesi ancak cumhuriyet döneminde gündeme gelmiştir ve bunun için bir yarışma açılmıştır ancak bu yarışmanın kazanan projesi hiçbir zaman uygulanmamıştır,bunun yerine 1933 yılında aslına uygun olarak onarıldı.Bina 17 Mayıs 1976 yılında restorasyona girmiş ancak 15 Kasım 1979 tarihinde Haydarpaşa’nın açıklarında olan Independanta Tanker kazasının ardından binanın camları ve süslemeleri hasar görmüş ancak yeniden tamir görmüşlerdir. Haydarpaşa Garı son felaketini ise 28 Kasım 2010 tarihinde yaşamıştır. Bu tarihte çatıda başlayan yangında çatı çökmüş ve dördüncü kat kullanılamaz hale gelmiştir.

Haydarpaşa Garı’ndan yapılan seferler 1 Şubat 2012 tarihinde hızlı tren projesi ve banliyö hattı rehabilitasyonu için  bir süreliğine sona erdi. Umarız ki seferler kısa sürede yeniden başlar ve Haydarpaşa ayrılıkların ve kavuşmaların en yakın şahidi olmaya kaldığı yerden devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir