Filmlere Konu Olmuş Bir Olay: And Dağları Uçak Kazası

Tarihin en korkunç kazalarından biri olan ve hayatta kalan kazazedelerin açlıktan ölen diğer yolcuları yediği  And Dağları Uçak Kazası olarak bilinen bu kazaya gelin biraz daha yakından bakalım.

13 Ekim 1972 yılında Arjantin üzerinden Uruguay’dan Şili’ye giden ve içinde Old Christians adlı rugby takımını bulunduran uçak kaza yaptı. Kazanın ardından 27 kişi And Dağları’nda 4000 metre civarı bir yükseklikte mahsur kaldılar. Kazazedelerden sekiş kişi de 16. gün gerçekleşen çığın altında kalarak hayatlarını kaybettiler. Kazazedeler ilk gün uçağın ikramlarını yeseler de bu yiyecekler büyük bir hızla tükendi.Kazazedelerin önlerinde iki seçenek vardı;ya açlıktan öleceklerdi ya da ölen arkadaşlarını yiyeceklerdi,çoğu ikinci seçeneği seçti,seçmeyenlerin de bir süre sonra hayatta kalma içgüdüleri baskın geldi ve onlar da yemeye başladılar. Bu arada kazazedeler uçağın radyosundan arama çalışmalarının sona erdiğini öğrendiler,umutlar tükeniyordu. Bunun üzerine yolculardan iki tanesi zirveyi aşıp yardım istemeye karar verdiler. On iki günlük yürüyüşün sonunda bir köye ulaştılar ve yardım çağırdılar.Kazanın 72. gününde tüm kazazedeler kurtarıldı.

Kazanın ardından olay yerine gazeteciler akın ettiler ve gerçeği gördüler; hayatta kalanlar ölüleri yemişlerdi. Bunu hemen bir reyting olayına çevirdiler; olay artık bir uçak kazası vakası değildi,bir yamyamlık vakasıydı. Kamuoyu ikiye ayrıldı,bir kısım bunu kabul edilebilir görürken bir kesim ise bunu kesinlikle yapılmaması gereken bir şey olarak görüyordu. Kamuoyu böyle tartışırken ölen yolcuların aileleri kazazedelerin yaptıklarını kabul edilebilir bulduklarını açıkladılar ve dönemin papası da mecbur oldukları için bu durumun caiz olduğunu açıkladı. Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ölü insanlar mecbur kalınca yenebilir mi?

Not: Meraklıları bu olaydan yola çıkılarak çekilmiş Alive adlı filmi izleyebilir ve kazazedelerden Nando Parrado’nun 2006 yılında yazdığı kitabı okuyabilirler.

Şu kategoriye gönderildi: Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir