Ahlat Ağacı Oscar’a Gidiyor !

Yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın oturduğu , Cannes’da 15 dakika boyunca ayakta alkışlanan Ahlat Ağacı ,  ” Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Türkiye’nin Oscar adayı olarak seçildi. 12 filmin arasından seçilen Ahlat Ağacı en son Fransa’da vizyona girmesi ile beraber Fransız basınında gündem olmuş ve  önde gelen gazeteler Le Figaro , Le Monde , Le Parisien vb. Ahlat Ağacını sayfalarına taşımıştı. En son “Saray Bosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Nuri Bilge’nin filmi 91. Akademi Ödülleri’nde ülkemizi temsil etmeye çalışacak . Pekala bu başarı ülkemizde ne kadar değer gördü dersiniz ?

 

Box Office verilerine göre Ahlat Ağacı şu ana kadar 231.308 sinemasever ile buluştu. Bu sefer gördüğü değeri izleyici sayısı ile değil salon sayısında değişiklik ile incelememiz gerekecek gibi duruyor. Tüm dünyada kendi ülkesinin filmi Oscar adayı olduğu zaman salon sayısının arttırıldığına şahit oluruz ki gayet haklı bir uygulamadır. Gel gelelim Ahlat Ağacı geçtiğimiz hafta içi sadece 5 salonda gösterimdeydi. Oscar aday adaylığından son bu miktarın artması beklenirken geçtiğimiz hafta sonu bu sayı 3’e inerek ülkemizde en az salonda vizyonda olan filmler sıralamasında üçüncü sıraya yerleşiyor. Oscar aday adayı listesine giren ve ülkemizi temsil edecek olan filmin böylesine sınırlı bir sayıda salonda gösterilmesi geldiğimiz durumu açıkça göstermektedir. Kendi başarılarımızı es geçmek , önemsememek gibi bir huyumuz var sanırsam. Size ilginç bir bilgi daha veriyim mi ?  Ahlat Ağacı en az salonda vizyonda olan filmler listesinde üçüncülüğü hangi film ile birlikte paylaşıyor dersiniz ? Tolga Karaçelik’in ödüle doymayan filmi : Kelebekler !

Umarım bir süre sonra başarılara kayıtsız kalmayacak ve daha nice başarıların önünü açacak uygulamalarda bulunuruz. Başarılar Ahlat Ağacı !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir