Absürt Komedi Dizilerinin Atası:Varsayalım İsmail

  Piyango günler! Bugün sizlere absürt komedi dizilerinin atası ve hatta şahı olan bir diziden Varsayalım İsmail’den bahsedeceğim.Ferhan Şensoy’un yazıp baş rolde oynadığı bu absürt dizi bugün bile tüm absürtlüğünü korumakta. 

Sırasıyla TV2, TV1 ve Show Tv’de yayınlanan Varsayalım İsmail’in bölümleri genelde 12 ile 15 dakika arası oldukça kısa bölümlerdi. Dizide Ferhan Şensoy’un dışında Derya Baykal,Rasim Öztekin,Zuhal Olcay gibi ünlü isimler de bulunmaktaydı.

Dizinin konusu ise şöyleydi;küçük bir ofiste çalışan İsmail evlidir ve orta sınıf bir hayatı vardır ancak İsmail evliliğin ve hayatın monotonluğundan çok sıkılan bu yüzden de hayatının büyük kısmını uyuyarak (duşta bile uyuyabilir) ve rüya görerek geçiren biridir, rüyalarında genellikle Leyla ile karşılaşır veya buluşur. Bu yüzden genel olarak işe geç kalır ve sürekli koşar,hatta bazen işe geç kalması ve koşması bile bir rüyadır. Sahiden de bazen rüya ve gerçek öyle bir karışır ki,izlerken izleyicinin gerçek olduğunu düşündüğü şey rüya,rüya olduğunu düşündüğü şey ise gerçek çıkabilir. Hatta öyle ki çoğunlukla bölümde ki gerçek olaylarla rüyaların oranlarını anlayamayız bile.

“Varsayalım varım, varsayalım yokum. Madem ki düşünüyorum, öyleyse varsayılabilirim”

İsmail genel olarak değişik biridir,kalıp cümlelerde ki kelimeleri değiştirerek,atasözleriyle oynayarak konuşur Rüyadayken veya gerçekteyken hiçbir şeyi ciddiye almaz ancak laubaliliği hiç sevmez kendisinin dediğine göre. Her şeye verebileceği anlamsız ya da değişik bir cevabı vardır.

Dizide bulunan birçok karakterin ismi de oldukça absürt Davlumbaz Bey, Sektirmez Hanım dizide bulunan bazı karakterlerden.

Toparlamak gerekirse; Ferhan Şensoy ,Varsayalım İsmail’de adeta kafasının bizden farklı çalıştığını göstermiştir. Varsayalım İsmail hem konusuyla,hem de absürtlükte sınır tanımayan ve artık efsaneleşmiş replikleri ile (tanışmamayı sürdürelim o halde vb) Türk ve hatta dünya televizyon tarihinde kendisine bir yer edinmiştir. Herkese amorti günler!

BONUS 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir