20. Yüzyılın En İyi Piyanisti: Arthur Rubinstein

 

  New York Times’a göre göre 20. yüzyılın en büyük piyanisti ve en iyi piyanisti. ayrıca  birçok kişiye göre de Chopin’i en iyi yorumlayan kişidir Arthur Rubinstein. Gelin daha hayattayken kendisi hakkında kitaplar yazılan,belgeseller çekilen bu adamın hayatına biraz daha yakından bakalım.

Arthur Rubinstein 28 Ocak 1887 yılında Yahudi bir çiftin çocuğu olarak Polonya’da dünyaya geldi.Kendisi üç yaşına kadar konuşmamış olmasına rağmen üç yaşında piyano çalmaya başlamış ve ilk konserini henüz  beş yaşındayken Varşova’da vermiştir. Bundan sonra bir süre ünlü Viyanalı keman virtüozu Joseph Joachim’in yanında eğitim gördü, ardındansa Heinrich Barth’dan piyano dersleri aldı. Bir süre çeşitli Avrupa ülkelerinde konserler verdikten sonra 1906 yılında ABD turnesine çıktı ve burada büyük bir ilgi gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri yararına konserler verdi. 1937 yılında ABD’yi gezen Rubenstein 1946 yılında tamamen ABD vatandaşlığına geçti.

Kendisinin verdiği en ünlü konser 1964 yılında Sovyetler Birliği’nde ”Chopin Programında” verdiği konserdir. Rubinstein, Chopin’in neredeyse tüm eserlerini kaydetti. Chopin dışında Fransız İzlenimcilerine de oldukça hakim bir kişiydi Rubinstein.

1970’li yıllardan itibaren gözleri bozulmaya başlayan Arthur Rubinstein son konserini 1976 yılında 98 yaşındayken Londra’da verdi. Rubinstein 20 Aralık 1982 yılındaysa hayata gözlerini yumdu.

BONUS BİR

BONUS İKİ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir